Home > Przeziębienie – najczęstrza choroba zakaźna > Przeziębienie czy grypa

Przeziębienie czy grypa

GD Star Rating
loading...

przeziebienie_czy_grypaNa naszej szerokości geograficznej najczęściej występującą chorobą zakaźną jest przeziębienie. Nie oszczędza nikogo i może wystąpić w każdym wieku. Jednak osoby z odpornym układem immunologicznym przechodzą  tę chorobę znacznie rzadziej niż ci, których mechanizmy obronne funkcjonują w sposób ograniczony.

Nazwa przeziębienie wskazuje związek tej choroby z zimnem i wilgocią. Zahartowany organizm nie zachoruje automatycznie na skutek wpływów atmosferycznych, lecz odpowiednio zareaguje na nie. Natomiast faktem jest, że zimna woda i wilgoć bardzo nadwyrężają pracę układu odpornościowego, a zwłaszcza błony śluzowe dróg oddechowych. Jednak przeziębienie pojawia się również, i to dość często, podczas ciepłych pór roku. Jednak nie są znane dokładne przyczyny przeziębień letnich. Z reguły przeziębienia mają łagodny przebieg, bez powikłań. Infekcja atakuje drogi oddechowe a typowe objawy to: kaszel, katar i chrypka.

Zakażenie grypowe jest infekcją o przebiegu podobnym do grypy, nie jest jednak prawdziwą grypą. Pod pojęciem zakażenie grypowe kryje się wiele infekcji, które przebiegają z gorączką, o różnym podłożu. Najczęściej dotyczą one górnych dróg oddechowych a już rzadziej przewodu pokarmowego.  Jest cięższą postacią przeziębienia, która zawsze przebiega z gorączką, zwykłemu przeziębieniu nie zawsze towarzyszy podwyższona temperatura.

Leave a Reply

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD